Elektrownia

Чорнобильська атомна електростанція

Z Prypeci do elektrowni jest kawałek …
a tak w ogóle to
jak taka elektrownia działa ?

… i wbrew panującym opiniom nie spotkamy po drodze psów wielkości konia ani innych zmutowanych postaci. Jedyną niebezpieczną sytuacją, jaką przeżyłem w zetknięciu z czarnobylską fauną to pozbawienie mnie, przez bliżej niezidentyfikowanego psa, całej paczki kabanosów. Nie zrozumiał, że poczęstowałem go tylko jednym.

Jeśli chodzi o odczyt z dozymetru to też za bardzo nie ma się czym przejmować. Poza tym jak to mówi staropolskie przysłowie „co dwie głowy to nie jedna”. Wbrew panującym opiniom w elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie doszło do wybuchu jądrowego. Radioaktywna chmura była w większości skutkiem wybuchu mieszanki wodoru, która wysadziła reaktor a także pożaru grafitowych bloków moderatora. Co nie oznacza, że nie ma tam miejsc niebezpiecznych i że wszystko co znajdziemy możemy zabrać do domu.

Generalnie poziom promieniowania nas nie zabije (chyba) a wszystko, co nas nie zabije, podobno wzmacnia. Żółty wariat ustawiony na warunki polskie wbrew pozorom nie odzywa się cały czas. Dla wnikliwych, z inżynierskim zmysłem rzuty znalezione w sieci i opatrzone autorstwem Carla Willisa:

Główną atrakcją, jeśli chodzi o elektrownię jest czwarty reaktor (po prawej), zamknięty w sarkofagu, który jak to w byłym ZSRR zaczynał się sypać. O ile na zewnątrz jako tako promieniowania nie ma, o tyle pod betonowym blokiem znajdują się szczątki reaktora, resztki paliwa i substancja zwana „czarnobylitem”. Żeby zapobiec ponownej przygodzie, (po lewej) szykowana jest nowa kopuła zwana „Arką”, która przykryje (już przykryła) w całości 4 reaktor. Francuska firma, która buduje to cacko warte setki milionów euro daje gwarancję tylko na kolejne 100 lat. Być może dlatego ceny mieszkań w okolicy nie podnoszą się. Swój udział w budowie mieli też pracownicy z Polski.

asdasdasdasdasdsad

Gal anonim

Nagłówek 1

Nagłówek 2

Nagłówek 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *