Czerwony las

Czerwony las, zwany przez niektórych „rudym lasem” to obszar, który przyjął duże dawki promieniowania zaraz po katastrofie. Nazwa pochodzi od koloru sosen, które pod wpływem radioaktywnych elementów przybrały rudawy kolor. A wiadomo, że rude to wredne 🙂

Początkowo chciano usuwać drzewa z terenu lasu i wywozić je na cmentarzysko.

Zaniechano jednak tych prac, ze względu na wysokie wskazania dozymetrów. Po ponad 35 latach w Czerwonym Lesie smaży miejscami na poziomie rentgena na godzinę. Większość skażenia radioaktywnego występuje na tym terenie w glebie.

Nie tak dawno podjęto ciekawe działania. Brytyjscy naukowcy przy pomocy dronów zbadali jeden z najbardziej skażonych obszarów na świecie – Czerwony Las znajdujący się w pobliżu kompleksu elektrowni w Czarnobylu. Badanie ujawniło skupiska promieniowania radioaktywnego, których nie ma na oficjalnych mapach.
Artykuł

Idąc na łatwiznę za Wikipedią: „strefa Czerwonego Lasu pozostaje jednym z najbardziej skażonych obszarów na Ziemi. Jednakże zona okazała się zaskakująco płodnym siedliskiem dla wielu zagrożonych gatunków.

Zdjęcie: Vic Harkness

Ewakuacja obszaru wokół reaktora atomowego przyczyniła się do stworzenia bujnego i unikalnego rezerwatu przyrody. Długofalowy wpływ radioaktywnego opadu na florę i faunę tego regionu nie jest w pełni znany, gdyż rośliny i zwierzęta mają znacząco różną i zmieniającą się odporność na promieniowanie. Zaobserwowano, że niektóre ptaki mają skarłowaciałe pióra ogonowe. Odnotowano w tym regionie populacje bocianów, wilków, bobrów i orłów.”

Czarnobyl: Pożar powrócił. Władze Kijowa apelują o zostanie w domach |  Wiadomości Radio ZET
Volodymyr Shuvayev/AFP/East News

Nie tak dawno, bo w 2020 roku na terenie Strefy doszło do pożarów. Zajęty był też przez ogień owy las. W Polsce niektórzy ludzie, za radą „internetowych ekspertów” przygotowywali w domu nawet Płyn Lugola, o którym można przeczytać w osobnej zakładce. Tam też znajduje się wpis wyjaśniający, dlaczego akurat w tym przypadku był to kiepski pomysł.

Dodaj komentarz