Promieniowanie

Promieniowanie w Stefie nie jest jednolite i równomierne. Wbrew pozorom wskazania urządzeń pomiarowych, podczas spaceru po trasach turystycznych, są generalnie mniejsze niż w Polsce. To zdjęcie zrobiłem w jednej z piwnic, a w stolicy ten sam „żółty wariat”, jak roboczo go nazwałem wskazał 0,33 mikrosiwerta.

Ale bywają też hot – spoty, które nie epatują „świecą”.
Poniżej przykłady z różnych miejsc i moja żółta Terra P. Od razu wyjaśnię, że w Internecie znajduje się wiele filmików, na których to urządzenie zaczyna sygnalizować, że promieniowanie wzrasta. Sygnał nie zawsze oznacza, że jest ono śmiertelne, czy też powyżej dawki, ponieważ próg ustawiamy sobie sami.

Dla chętnych polecam wybrane i przykładowe artykuły:

Promieniowanie w Czarnobylu jest mniejsze niż w Polsce

Czy promieniowanie w Czarnobylu jest dziś niebezpieczne?

Arka działa. Mniejsze promieniowanie w pobliżu ruin reaktora nr 4.

Na terenie Zony prowadzone są cały czas badania poziomu promieniowania, a my sami, jako odwiedzający jesteśmy poddawani kontroli dozymetrycznej.

Administracją Strefą zajmuje się Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia i na jej stronie pojawiają się często komunikaty dotyczące promieniowania. Strona Agencji bardzo wdzięcznie tłumaczy się na język polski.

DAZV – strona Agencji

Tak jak ze wszystkim, tak podczas pobytu w „Czarnobylu” zaleca się używanie własnego rozumu i kierowanie się rozsądkiem. Nic nie uchroni nas przed przed głupotą. A czasami jednak bywa promieniście

Dodatkowo w wielu punktach ustawione są znaki ostrzegające o promieniowaniu. Zarówno na Ukrainie:

Jak i po stronie białoruskiej:

Dodaj komentarz